Marokas: skirtingų kultūrų mišinys

Salam! Šiame bloge trumpai papasakosiu Tau, gerbiamas skaitytojau, apie savo nuotykius Maroke. Taip! Būtent ši šalis kupina spalvų ir kvapų, tradicijų ir senovinės architektūros, kuri sustingdo ir leidžia pajausti senuosius laikus, kai žmonės dar neturėjo supratimo kas yra naujosios technologijos. Šis kraštas randasi Šiaurės Vakarų Afrikoje, ribojasi su Alžyru ir Vakarų Sachara. Su pastarąja Marokas turi politinių nesutarimų. Kaip ten bebūtų- nekalbėsime apie politiką. Kaip aš atsiradau Maroke?  O gi labai paprastai.  Gyvenau ir dirbau Valensijoj (Ispanijoj) ir kaip tik turėjau atsidėjęs sau savaitės laiko atostogas. Susiradau pigius skrydžius iš Madrido (į abi puses lėktuvo bilietai kainavo vos  68eur.), įspėjau savo bosą ir VUOLIA! Here I am MOROCCO!

SAMSUNG CAMERA PICTURES
Marrakesh Airport

Kelionės startas ketvirtas pagal dydį Maroko miestas, Maroko kultūros sostinė- Marakeshas, populiarumu nurungiantis pačią sostinę. Nusileidus Marakeshe laikrodis rodė beveik vidurnaktį. Atvykti taip vėlai buvo klaida…Vargino ne tik dėl kliento kovojantys taksistai, bet ir Marakesho gatvių labirintai. Kyla klausimas kodėl labirintai? Kaip ir dauguma Maroko miestų, Marakeshas yra suprojektuotas pagal senovės Arabų strategiją- priešas žino kaip įeiti į miesta, bet išeiti ne taip paprasta. Nepadėjo net navigacija. Vietiniai, kuriems vėliau  teko sumokėti, parodė man kur randasi mano Hostelis. Marakeshe praleidau 2 dienas kurių užteko pažinti šį įvairiakultūrį miestą. Pagrindinis miesto judesio centras yra Džemaa al Fna (Jemaa el Fna) aikštė kuri yra pripildyta gyvačių kerėtojų, žonglierių, įvairiausių muzikos instrumentų garsų, šokių plastikos elementų, gatvės maisto prekeivių ir kitų keistų ir įdomių dalykų/žmonių.

SAMSUNG CAMERA PICTURES
Jemaa el Fna

Anksti ryte nieko nelaukdamas judėjau į miesto senamiestį, pavadintą Medina. Kaip ir daugelyje Arabų šalių, eilinį kartą susidūriau su vietinėmis parduotuvėmis pilnomis skirtingų prekių vienoje vietoje: kilimų margumynai, prieskoniai, kvapieji aliejai, daugybė džiovintų vaisių ir riešutų, papuošalai, žibintai ir visokie marokietiški dalykai, nematyti mūsų akims ir neatpažinti skoniai, skonio receptoriams. Šis turgus įsikūręs, aplink pagrindinę aikštę. Vaikščiojant Marakesho gatvėmis vietiniai mane nusitempė į odų raugimo vietas, kas  Marakečiam yra tradiciškai svarbus amatas. Odos raugyklose lankiausi pirmą kart. Jose apdirbama oda. Kad turistams neriestų nosies nuo dvoko, paprastai duodama mėtos šakelė prisidėti prie nosies. Odos rauginimo procese yra naudojamos tik natūralios medžiagos, pavyzdžiui: karvės šlapimas, smegenys, žuvų taukai ir įvairios kitos medžiagos dėl kurių kvapas išties specifinis. Vietiniai mums aprodė odos dirbinių parduotuvėlę, kurios terasoje pamatėme visą odos raugyklą ir besidarbuojančius vietinius, kuriems tai pragyvenimo šaltinis. Bet, deja, nebuvau  geriausias klientas, nieko nenusipirkau, kadangi nemačiau neko kas mane sudomintų, be to trūko vietos kuprinėje.

Privalau pasakyti, kad kai kurie vaizdai Maroke gali šokiruoti, pvz. tokie kaip gatvėse išmaldos prašantys  vaikai ir moterys,  pakelėse, pilnose šiukšlių, besirausiantys mažamečiai vaikai, gyvenantys be tėvų, gatvių pašiūrėse. Vienintelis jiems likęs paramos šaltinis yra jų broliai, sesės arba geranoriški vietiniai žmonės. Kalbant apie eismą irgi būkit nusiteikę nuotykiams, kadangi perprasti vietinių vairavimo taisykles yra nelengva užduotis. Viena eismo juosta gali judėti trys transporto priemones (žmogus, arklys ar kupranugaris irgi yra transporto priemonė), o judėjimas čia vyksta  nepaisant taisyklių, besibarant ar naudojant garso signalus.

SAMSUNG CAMERA PICTURES
Homeless kids asking for food or money

Virtuvė Maroke tikras fenomenas. Vienas patiekalas  tuo pačiu metu gali būti saldus, aštrus ir sūrus, kas yra labai ne įprasta mum europiečiams. Man labai patiko vietinis patiekalas- Tadžinas. Tai yra troškinys su mėsa, daržovėmis ir devyniomis galybėmis prieskonių, kuris gaminamas kūgio formos moliniame inde, bet išties stulbina skonių įvairove. Kuskusas, dar vienas tradicinis patiekalas, kuris atsirado XIII amžiuje, patiekalą sugalvojo berberai. Ir, žinoma, be mėtų arbatos dar yra, taip vadinamas, berberų viskis- nacionalinis marokiečių gėrimas, kurį jie geria visur ir beveik visomis progomis. Tai stipraus skonio arbata, kuri pilama į stikline iš 0,5 metro aukščio. Anot vietinių, arbata be putos tai tas pats, kas vyras be kepurės!

SAMSUNG CAMERA PICTURES
Kuskus with tea

Po kelių dienu praleistų Marakeše judėjau link Sacharos dykumos su vietiniu pasiūlytu turu. Trijų dienų turo programoje buvo viena nakvynė viešbutyje, viena nakvynė Sacharos dykumoje ir apsilankymas įvairiausiose neįtikėčiausiose vietose, laisvės pajutimas ir gamtos susiliejimas pačioje dykumoje. Keliaujant iš Marakešo iki Sacharos, labiausiai man įsiminė Holivudo įžymus miestelis- Ait Ban Haddou. Jis įsikūręs saulės kaitros nugairintose laukymėse. Tai didinga vieta, kurioje nufilmuota daugiau nei 15 filmų, tokių kaip „Mumija“, „Gladiatorius“, ,,Persijos princas“, ,,Sostų karai“ ir daugelis kitu.

SAMSUNG CAMERA PICTURES
Ait Ban Haddou

Tęsiant kelionę sustojome kaimelyje, kuriame pamatėme, kaip audžiami kilimai (dažniausiai tai yra moterų amatas). Visi rankų darbo gaminiai Maroke yra labai kokybiški ir padaryti kruopščiai, apgalvotai. Kiekvienas išsiūtas ornamentas ant kilimų turi savo istoriją. Todėl Marokas dar vadinamas amatininkų rojumi… Vakarui artėjant atsirandu Sacharoje. Tai dykuma plytinti Šiaurės Afrikoje ir didžiausia tropinė dykuma visoje planetoje. Būti ten- nepakartojamas jausmas, kurio negali perduoti nei viena televizijos laida. Prie dykumos mūsų turistų grupę pasitiko vedliai su kupranugariais. Turiu pasakyti kad joti ant kupranugarių yra įdomu pirmą pusvalandį, likusią kitą kelionės dalį, norisi kuo greičiau nulipti nuo šios nepatogios transporto priemonės.

DSC00812
Desert tour on canel

Pasiekėme stovyklavietę dykumos viduryje ir pasitinkant saulėlydį sėdint ant kopos viršūnės užplūdo nepakartojamas jausmas… Jaučiau laisvės vėją atgaivinantį kūną, o širdyje – dar didesnį norą keliauti, pažinti, atrasti gyvenimo aistrą. Naktis dykumoje buvo įsimintiniausias momentas mano gyvenime, dangus kerėjo savo gražumu ir spalviškumu. Todėl drąsiai sakau, kad jai aplankysite Maroką privalote atvažiuoti į dykumą ir praleisti čia bent vieną naktį.

Atsikėlus mane pasitiko nuostabus saulėtekis po kurio judėjau į kitą svarbų kelionės tikslą. Tai buvo miestas pavadinimu Fesas (Fez). Į jį važiavau 12 valandų sename autobuse su naujais draugais iš Japonijos ir Kinijos. Turiu pasakyti, kad nors autobuse  sąlygos ir nebuvo pačios geriausios, įskaitant nuolatinį įtaringą spoksojimą iš vietinių, vaizdai pro langą buvo ne pakartojami. Gamta šioje šalyje yra  įdomiai sudėta. Atrodo, kad Maroke driekiasi visos pasaulio gamtinės zonos. Per vieną dieną pamačiau negyvybingas dykumas, drėgnasias tropikų džiungles, kerinčius Atlaso kalnus, kurie žavi savo spalvomis ir sniegu, taip- SNIEGU. Tą pačią dieną minutei pasijutau, lyg būčiau Lietuvoje, nes kalnuose plyti  tokie patys miškai kaip ir mūsų nuostabioje gimtinėje.

Atėjus vakarui  atvykome į Fesą, Maroko imperatoriškąjį miestą. Trečiame pagal dydį Maroko mieste, įsikūręs vienas seniausių visame Afrikos žemyne senamiestis (medina), kuris vadinasi ,,Medina el-Bali“. Atvykus į šį didmiestį būkit pasiruošę padėti savo žemėlapius ir navigatorius į šalį, kadangi čia kaip ir Marakeše susidursit su gatvių labirintais. Tačiau jeigu esate nusiteikę bendrauti su vietiniais, jums čia patiks. Tik jie jums padės orientuotis šiame mieste. Bet kaip ten be būtų, Fesas žavi turistus ne savo labirintais, kuriuose pasiklydus atsiranda iliuzija, kad viskas aplink yra užburtas ratas, bet savo architektūriniais paveldais.  Jie yra  stulbinantys savo nepakartojamu Marokietišku tradiciniu dizainu.

Rekomenduoju Jums aplankyti šią nuostabią šalį, nes tai ką pamatysite čia, niekada nebegalėsite pamiršti. Kas be ko, Marokas yra viena pigiausiu šalių, kuriose esu buvęs. Įskaitant maistą, transportą (su lėktuvo bilietais iš ir į Madridą), nakvynes hoteliuose. Pramogos ir Turas į Sacharą kainavo apie 300 eur. savaitei. Taip pat turite žinoti keletą svarbių dalykų vykstant čionais- čia apstu vagišių, turisto statusas reiškia, kad Tavo kišenės pilnos pinigų, be derybų už viską mokėsite dvigubai. Būtinai saugokite savo daiktus, ypač nuo vaikų. Asmens higiena taip pat yra labai svarbi. Nuolatos plaukite rankas, nes Maroke antisanitarinės sąlygos yra normalu. Nepirkite maisto, kuris atrodo nepatikimai, nebent ten daug turistų.

Taigi linkiu gerai praleisti laiką!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s